Spánok je dôležitý pre zdravie dieťaťa a psychickú vitalitu matky!To vieme! Len naše dieťa občas nie:) Spánok však neslúži iba na odpočinok ale aj ako forma spracovania informácií, tvorbu pamäte a reguluje uvoľňovanie určitých druhov hormónov. Dokonca štúdie potvrdzujú, že práve spánok je jedným z kľúčových faktorov pri zvyšovaní kapacity pamäte.
Novorodenci spia/by mali spať v priemere 2/3 svojho času. Menšie deti spia častejšie v kratších intervaloch a tie väčšie menej často ale dlhšie. To, že ale dieťa nespí podľa tabuľky neznamená, že niečo nie je v poriadku. Aj keď každé z mojich troch deti sa aspoň v niektorej časti tejto schémy nájde. Oveľa podstatnejšia je však kvalita spánku. Osobne si myslím, že najpodstatnejšie a zároveň aj najťažšie je pochopiť potreby dieťaťa, zladiť ich s tými svojimi.
Prvé tri mesiace zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v nastavovaní režimu spánku. Počas tohoto obdobia mozog dozrieva a prispôsobuje sa novému prostrediu. Napríklad vypnutie svetiel. Na tomto princípe sme začali fungovať s Agátkou. Prvé dva mesiace boli mimoriadne náročné, večerné koliky a 3hodinový plač nám všetkým dával veľmi zabrať. Vždy však, keď sa upokojila aspoň na chvíľku položila som ju do postieľky, aj 20x za sebou. A teraz vo svojich 4mesiacoch zaspáva sama. Jednoducho dám ju do postieľky, otočí sa nabok, posťažuje sa a zaspí. A začalo to fungovať dokonca aj cez deň. Uvidíme dokedy. Je to presne ako, keď dávate dieťaťu prvýkrát v lete klobúčik a dievčatám sponky. Nevydržia na hlave ani 5sekúnd. Je to o tom, kto je vytrvalejší. Či dieťa alebo vy.
Nebudem to idealizovať, pri Dorotke sa mi toto dosiahnuť nepodarilo. Nemala som ani dostatok trpezlivosti a aj my vyhovovalo, že sa každý večer spolu ešte „mojkáme“. Teraz na to už nie je priestor.
Ďalšie štúdie tvrdia, že deti, ktoré majú nerušený spánok, reagujú na svoje okolie oveľa pozitívnejšie, sú spoločenskejšie a majú aj denný režim. Toto jednoznačne potvrdzujem. Samé isto dobre poznáte, keď prebudíte dieťa vy namiesto toho aby sa prebudilo samé, že mu nie je dvakrát “do reči”. Deti si tento spánkový režim potom prenášajú aj do ďalších rokov a majú pokojnejšie temperamenty aj všeobecne lepšiu náladu.
A jedna nesmierne dôležitá vec. Množstvo štúdií poukazuje na to, že kvalitný spánok matky ide ruka v ruke s kvalitou spánku dieťaťa!!!
Počas prvých 2rokov života pediatri riešia práve problém so spánkom ako jeden z najčastejších problémov u detí. Deťom narušuje spánok viacero faktorov, hlad, bolesti (napr. pri prerezávaní zúbkov), choroba, spánková rutina rodiča, diskomfort v plienke. V poslednom prípade si myslím, že je to veľmi individuálne a záleží nielen od kvalitnej plienky ale aj od dieťaťa. Dvom mojim deťom bolo úplne jedno, čo a koľko toho v plienke majú a jednému vadilo všetko aj tri kvapky, ktoré som ja ani nevnímala. Podľa štúdie publikovanej v Acta Paediatrica detský cyklus spánku dieťaťa je náchylnejší na prebudenie práve okolo času močenia a trvá znova približne 20-30minút kým opäť zaspí tuhým spánkom.
A tu je zopár tipov ako sme si my nastavili spánkový režim!!!
- Nastavili sme si pravidelný čas spánku a práve v čase nastavovania režimu som z izby nevyšla až kým sa neuložila, niekedy aj 2-3hodiny.
- Nečakám, kým je malá príliš unavená (toto je najlepšia rada za mňa)! Radšej nech si mrmle v postieľke ako má plakať vyčerpaním a nevie sa uložiť.
- Vymením plienku pred spaním, aj keď je tam len jeden “cvrk”. Potom mám istotu, že vydržíme s jednou plienkou pokojne až do rána a nebojím sa, že by jej bolo nepríjemne kvôli mokrej plienke.
- Pravidelná večerná rutina.(kúpeľ, pyžamko, olej na telo, vybozkávanie od hlavy po päty dojčenie.).
- Nenechám ju zaspať v náručí, Agátku prenášam do postieľky, keď je ešte bdelá.
- Celé sa to snažím stihnúť tak do 20minút (10minút z toho bozkávam 🙂 )
“pomôcky”
1. zavinovanie: používali sme to len v prvých týždňoch potom nám to už prekážalo …
2. biely šum: sklamane musím skonštatovať, že to u nás nefungovalo, to však neznamená, že u vás nebude, kamarátka nedá na Whisbear dopustiť
Tieto pravidlá dodržujem a aj zaberajú, síce až po dvoch mesiacoch, ale treba vytrvať. Nie je to 100%návod na spánok, pretože každé jedno dieťa je individualita ale ja sa nimi riadim a ak nepomôžu tak určite neuškodia. Hlavne treba vytrvať v režime a pravidelnosti, to je na tom celom podľa mňa to najťažšie.
A hlavne nezabúdajte maminky, spite, keď spí dieťa.
Pevné nervy a spánku zdar !!!
vaša Miška
xxx
čiapka HM / obliečky TU
V spolupráci s Pampers.
21 komentárov
Ahoj Miska! Ked som na IG videla, ze si napisala clanok o spanku babatiek, povedala som si, jajj zo je ako pichnut do osieho hniezda…aspon ja tuto temu takto vnimam. Este nikdy s nikym sa mi v mojom okoli nepodarilo zhodnut o mojom pristupe k spanku mojej teraz uz 20mes. dcery s preto sa tejto tene uz vyhybam uplne, koniec koncov, je to kazdeho sukromna vec, ako uspava svoje dieta. Ja som precitala o tejto teme mnozstvo literatury. Dceru od malicka vediem k samostatnemu zaspavaniu, nocny spanok ma uz od 10mes neprerusovany, vo vlastnej izbe, denne spanky pravidelne, jej pravidelny rezim spanku je u mna vzdy na prvom mieste pri organizovani dna. Mala je vzdy oddychnuta a dobre naladena. Tak isto planujem postupovat u druhej dcerky, ktora ma teraz iba 8dni, tak dufam, ze aj u nej to bude fungovat. Miska, klobuk dole za tento clanok a to nielrn preto, ze si sa mi trafila do noty, ale hlavne preto, ako triezvo, minimalisticky a nekonfliktne dokazala podat’?
Ďakujem za pochvalu ?
Starší syn odmalička ako som si ho doniesla z pôrodnice mal nočný režim o pol ôsmej. Mladší tak spinkával až po troch týždňoch, pretože to mal otočené. Cez deň spal a v noci veľký život. Všetci na prášky ?. Potom obaja chodili spať o pol ôsmej až kým nezačali chodiť do škôlky. Vtedy som im to posunula na ôsmu a chodia tak spávať aj dnes a to majú 10 a 8r. S manželom máme teda aj čas na seba… Ale cez deň to býval so starším boj. Ako 9-mesačný už nechcel spávať vôbec. Bol živý a niekedy som ho uspávala hodinu, pár x to vzdala. Pekné obdobia, ale niekedy vlasy dupľom ?.
To s tým časom jeden pre druhého je veľmi dôležité najmä keď je detičiek viac… netreba sa len deťom venovať ale aj manželovi ?
uplne suhlasim, pravidelnost je zaklad celeho snazenia o nastavenie rezimu. mala ma 14mes, odmalicka vedela prespat min 4h a potom kazde 3h jedenie, bolo obdobie kedy si posunula vecerne zaspavanie z 8 na 7 a vstavala o 5 ale myslim si, ze treba to aj napriek velkej unave brat s pokorou, ze kazde obdobie je prechodne?teraz spava celu noc 11h kludnym spankom. vzdy som jej spanky povazovala za prioritne pri planoch co s nacatym dnom a ani to neplanujem menit. ved ja si tak rada pospim s nou?
No priznám sa že cez deň sa ona musí prispôsobiť chodu rodiny, lebo dievčatá majú aj krúžky a ona to super zvláda ??
Super clanok, rovnaky postup mame aj my, aj ked, zacala som ho uplatnovat pri malickej az v jej 6 mesiacoch, kedze dovtedy spinkala ukazkovo cez den aj v noci (az na par vynimiek). A zrazu bum – 8 x za noc hore…nevladala som. Zaviedli sme obdobny postup, ako mas ty a uz sme ako tak zabehnuti. Ked ju ulozim vcas, pekne sama zaspinka. Biely sum ani u nas nefungoval ??♀️
Ďakujem ?
Mame to doma asi veľmi podobne prvacka, škôlkar a 4mes drobec ?. U nás zatiaľ až na pár výnimiek max 2hod po poslednom spánku ide spinkat. Snažím sa to držať okolo 20tej, tak chodia aj starší. Čistá plienka, pyzamko, mojkanie, spací vak, kojenie. Väčšinou zaspí pri ňom, pripadne chvíľku hladkam po chrbáte a potom spiaceho do postieľky. Keďže to zatiaľ takto funguje nemám silu to meniť, teším sa, že mám večer chvíľu kľud. Avšak viem zo skúsenosti so staršími, že aj to prejde ?. Môžem sa opýtať ako ste to robili – dávanie do postieľky ešte nie spiace? Neplackala?
Veľmi sa mi páči vás blog aj z toho dôvodu, že ako som písala mame to take veľmi podobne. Stíhate sa venovať starším? Hlavne skolacke? Potešil by blog o dennej rutine ?. Vďaka! Veľa energie želám!
No nebudem klamať je to viac než narocne, hlavne poobede s učením, väčšinou mám malú na rukách a tak sa učíme alebo idem pre najstaršiu skôr do školy potom domov sa naučiť a potom do škôlky aby ju stredná nerušila ale keď sú krúžky učíme sa až okolo 17.30 no je to občas na maslu asi viete ale tak vždy sme to zatiaľ nejak dali ?? A denná rutina je každý deň trochu iná …a áno troska si zo začiatku poplakala a ja som ju nenechala veľmi, vždy utisila a položila spat a tak dokola kým nezaspala ?
Ďakujem za odpoved aj u nás je to veľmi podobne a často krát učenie s malým na kolene alebo ho zábava stredný ?. Držím palce!
Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)
???
Miska, fain članok, dakujem. Prosím ta, kolko ti Agáta spi, resp kolko krat sa v noci zobudí? Mne sa Malvína zacala budievat posledne dni viac, ma 4 a pol mesiaca, rozmyslam ze ci to neni tym ze sa navzájom budime. Nemas skúsenosť s tym ze deti spia lepsie ked su odseparovane vo vlastnej postieľke pripadne aj v inej izbe? My mame postieľku prirazenu k posteli, premýšľam ci ju skusim presunúť…
My mame mali v postieľke kusok od postele. My sa tiež budime častejšie ako keď sme boli menší, vtedy prespala aj celu noc, teraz je aj 6x za noc hore ??
Miska chcem sa spýtať či Vám večerný rituál stále funguje – či ho neovplyvnili zúbky/chorobky/zmeny prostredia napr výlety a pod? Ďakujem ?
Ten večerný rituál ani nie, ja sa ho snažím dodržiavať, s dĺžkou spánku je potom skôr problém ale so zaspávaním len keď niečo nedodržim ale hlavne keď presvihnem tu dobu a ukladám ju spat príliš unavenú ?
Ahoj Miska, vedela by si dat dake napady aj na denne uspavanie. Mne mala iba v kociku a to este musime prechadzat cez kable aby zaspala?? a vzdy zaciname s placom. Pritom vecer mame postup ako ty a funguje. Cez den strasny plac ak ju polozim. Dakujem
No občas toto mame aj my že cez deň place aj pol hodinu kým sa uloží, ja si to vysvetľujem tým, že ju dávam spat príliš skoro alebo príliš neskôr, Tzn. Že je bud ešte príliš čulá alebo príliš unavená . Posledný týždeň ju sledujem a hneď pri prvých známkach únavy napapat a spinkať a ako ľahne tak aj zaspí ??
Dobrý deň, pripájam sa aj ja, skvelý článok.Chcem sa skôr spýtať ako je to s režimom trebárs v lete, keď ide človek s dieťaťom na dovolenku alebo niekam na víkend. Tam sa ten režim asi naruší trošku. Funguje to u Vás doma po návrate tak ako predtým?
Ďakujem.
No po dovolenke sme mali rozbitý režim trochu ale po 4-5 dňoch sme boli naspäť, na dovolenke je vždy v čase keď ma spinkať v kociku alebo v nosiči, takze ja čas ukladania neposuvam., len ten rituál tam nie je…